Jmenuji se Ester Kozlovská a jsem zakladatelkou Breathwork meditací. Tento projekt je mojí srdcovou záležitostí. Vznikl pro mě a pro Vás. Už několik let je přínosem formou komunitních online Breathwork meditací, které začaly v době, kdy naše svoboda byla narušena. 

Cítila jsem, že chci přispět k tomu, aby v sobě lidé našli sílu, rovnováhu a znovu se naplno nadechli... Česká verze Breathwork meditací vznikla úplnou náhodou. Od roku 2018 jsem vedla skupinová breathwork sezení v jógovém studiu v Bournemouth na jihu Anglie. Když se jógové studio zavřelo a nikdo nevěděl na jak dlouho, přesunula jsem setkání na Zoom. Po pár týdnech přišla myšlenka... Když tato setkání pořádám v anglickém jazyce, co kdybych to zkusila v češtině? A tak začal příběh Breathwork meditací...

Na prvním Zoomu byli 3 lidé, moji kamarádi. O týden později bylo 5 účastníků, za pár týdnů už desítky a za několik měsíců nestačila kapacita 100 účastníků. Už je to pár let, ale jako by to bylo včera... 

Když pracuji s dechem...

 • Přichází mi inspirace...
  A uvolňuji se do života. Nadechuji lehkost a vydechuji strach a pochyby...
 • Stávám se autentičtější...
  Pouštím, co bylo, přijímám co je teď, a s důvěrou se odevzdávám tomu, co přichází...
 • Jsem sama sebou...
  Vstupuji do své pravdy, odpoutávám se od toho, co bych měla, a jak bych měla žít. Žiji podle sebe!

Jaké jsou reakce účastníků

Breathwork meditací?

Každý příběh je jedinečný. Každý příběh, který se ke mně dostane, je pro mě velkou odměnou. Někdo v sobě najde sílu změnit svůj život, opustit to, co nefunguje, splnit si své sny, jiný se uvolní, a začne vnímat své tělo a vědomí. Dalšímu odejde bolest a zdravotní omezení...

Nejčastěji slyším od účastníků: "Tohle byla nejsilnější meditace mého života. Už jsem toho tolik prošel/prošla, ale nic se nepodobalo tomu, co jsem zažil/a během Breathwork meditace. Otevřela se mi cesta, kterou jsem doposud neviděl/a. Zažil/a jsem, co to znamená jednota, bezpodmínečná láska. Cítil/a jsem své tělo, jako nikdy předtím..."

Děkuji, dnes to pro mě bylo velmi silné a krásné, i když jsem zůstala plně v těle, možná o to to bylo silnější. Uvolnila jsem něco velmi hlubokého a cítím, že jsem naplno a se vším přijala samu sebe. Jsem za to moc vděčná 🙏❤️
Renataonline Breathwork meditace
Děkuji, Esterko, dnes to pro mě bylo nádherné propojení se sebou a poprvé jsem sama sobě řekla "miluji tě", poprvé jsem to opravdu cítila a cítila jsem vděčnost za svoji bytost. Moc děkuji."
Alenaonline Breathwork meditace
Ester, dnes neskutečný zážitek - hrozná zima, chvění celého těla, v jednu chvíli jsem změnila polohu těla - něco mi říkalo, že mám ležet hlavou směrem k oknu. Nakonec přišly velké emoce a uvědomění, že jsem tady, žiju sebe a stojím ve své síle. Děkuji 😘
NaďaOnline Breathwork meditace
Bolo to uzasne! Dakujem. Som tu iba druhy krat ale pocitila som vela fyzickych prejavov🙏
Pavlínaonline Breathwork meditace
Děkuji za neuvěřitelně silný zážitek 🙂 Mám potřebu posdílet tyto řádky, které ke mne přišly: Kéž jsou všechny Bytosti šťastné. Já je nemohu učinit šťastnými, ale mohu jim ukázat cestu. Jsem jednota. Jsme jednota. Nejsem na to sama. Odpouštím všem, prosím o odpuštění. Je bezpečné být součástí celku. Ještě jednou děkuji a přeji krásný večer 💗
Blanka
Bolo to nádherné, čisté, pocit bezpečia, zároveň úplnej prázdnoty som ešte nemala. ĎAKUJEM ESTER ❤️
Zuzanaonline Breathwork meditace
Dakujem KRASNE. este stale mi brni cele telo. Dnes to bolo krasne uvolnujuce s inspirativnymi myslienkami. 😘
Miroonline Breathwork meditace
Děkuji, dnes to bylo neskutečné a nádherné. Děkuji za Vás všechny, za naši krásnou vzájemnou energii, kterou jsem dnes cítila obzvláště silně. ❤️🙏
Ursulaonline Breathwork meditace
Ďakujem Esterka, bolo to super dojemné, videla som pri mne celé rody žien aj mužov, ktorí stoja pri mne a ochraňujú ma.
VieraOnline Breathwork meditace
Esterko, děkuji velmi pěkně. Tančila jsem s tátou, který bude mít druhé výročí odchodu z této reality a dovolil mi jít vstříc muži
Gábionline Breathwork meditace
Dekuji Ester ❤ Ze zacatku se mi honilo hlavou 45 min to nedam... a dala! A na konci obrovitanska vdecnost a slzy pokory.
Stáňaonline Breathwork meditace

Vědomý dech

Jak dech, tak tělo, mají vrozenou léčivou schopnost. Když vědomě dýcháme, tak naplno žijeme. Vědomé dýchání je praxí dechu s vědomím, záměrem a pozorností ke svému vnitřnímu prožívání v přítomném okamžiku. Vědomé dýchání otevírá kanál k hlubší realitě života, poskytuje základ pro osobní rozvoj a dosažení vyšších stavů vědomí.

Praktiky vědomého dýchání se mohou lišit v trvání, intenzitě a účelu. Mohou být tak jednoduché, jako je několik minut vědomého dýchání, které podpoří duševní soustředění a relaxaci. Mohou ale trvat hodinu nebo více, vytvářet změněné stavy vědomí a hluboce osobní psychoterapeutický proces.

Breathwork je souhrnný název pro jakoukoliv práci s dechem. Zahrnuje různé dechové techniky používané jednotlivě i ve skupinách k sebeuvědomění a zlepšení fyzické, emocionální, nebo duchovní pohody. Když se vědomé dýchání používá specifickým způsobem, umožňuje nám uvolnit a vyřešit emoce, systémy přesvědčení, stresy a vzpomínky, které jsou často nedostupné prostřednictvím konvenčních terapií.

 

Co jsou Breathwork meditace?

Breathwork meditace jsou bezpečným a hlubokým terapeutickým dechem ve spojení s vedenou meditací. Je to jako nejhlubší meditace, kterou můžete zažít. Vrací nás k sobě, zpátky “domů”, zpět k našemu srdci. Dechem uvolňujeme stres a napětí z každé jednotlivé buňky těla a pomalu se dostáváme do změněných stavů vědomí. Tento stav je mostem mezi vědomím a nevědomím. Právě tam se lidská duše uzdravuje.

Terapeutický dech má nespočet benefitů na všech úrovních - fyzické, emoční, mentální i duchovní. Otevírá dveře pro nový život a vyšší vědomí dokořán. Když začneme plně a vědomě dýchat, můžeme snadno uvolnit to, co jsme drželi celý život, otevřít své vědomí, prožít odpuštění a konečně zažít sebelásku bez podmínek. Tato vnitřní změna se pak promítne i do vnějšího bytí. 

Během Breathwork meditací otevíráme přístup k vlastní vnitřní uzdravující energii, kreativitě a vyššímu poznání. Dech otevírá energetické kanály v těle a umožňuje, aby se to, co jsme drželi, dostalo na povrch a uvolnilo se. Hluboce podporuje odstraňování starých energií, vzorců, negativních myšlenek a potlačených emocí, uvolňuje fyzické bloky v těle, stres a zamrznutí. Při Breathwork meditaci dochází k transformaci na hluboké buněčné úrovni.

Vedená meditace je důležitou součástí během celého procesu. Vedená meditace podporuje uvolnění těla, mysli i emocí, vede k otevření vědomí a návratu k sobě. Zároveň je nedílnou součástí integrace prožitku během Breathwork meditace. Dodává totiž pocit bezpečí, přítomnosti a podpory na cestě do nitra duše.

Transformace pomocí Breathwork meditací?

Vědomé dýchání během breathwork je jako restart pro tělo i mysl. Je velkou příležitostí ke kompletní proměně našeho zdravotního i duševního stavu.

Příběhů, které jsem zažila sama, nebo kterých jsem byla svědkem u mých klientů, je nespočet. O přínosech breathwork bych mohla mluvit hodiny a dny. Od vyřešených bolestí minulosti, přes výrazné zlepšení zdravotního stavu, až po odkrytí situací, které naše vědomá mysl vytěsnila, ale tyto zážitky stále ovlivňují naše chování, náš život. 

Breathwork meditace jsou cestou k sebepoznání. Díky vlastnímu dechu můžete prožít velkou transformaci a  radikálně proměnit svůj život. Terapeutické dýchání je skvělým nástrojem osobního růstu, emocionálního uzdravení, propojení s vlastním já, napojením na fyzické bytí. Breathwork meditace přináší do života jasnost a probouzí kreativitu.

Jaký je přínos Breathwork meditací?

 • napojení se na vlastní intuici
 • jasnost v životě
 • propojení se s tělem
 • uvolnění se do života
 • zpomalení a potřebné zastavení
 • otevření srdce a probuzení laskavosti
 • harmonizace čakrového systému
 • rozproudění energie života
 • napojení na Vesmír i Matku Zemi
 • objevení svých darů a schopností
 • uvolnění potlačených emocí
 • zpracování traumat
 • propuštění minulosti
 • uvolnění smutku a bolesti
 • zlepšení komunikace ve vztazích
 • přítomnost v životě
 • uvolnění stresu
 • harmonizace nervového systému
 • úleva při úzkostech
 • absolutní uvolnění

Co se děje během Breathwork meditací?

Během CCB dochází velmi často k navození hlubokých stavů rozšířeného vědomí. Tyto stavy jsou mostem mezi vědomím a nevědomím. Jsou místem, kde se uzdravuje naše duše, tělo, mysl i srdce…

Hluboké dýchání produkuje neobyčejně pestrou škálu emočních a psychosomatických symptomů. Zároveň měníme biochemii a fyziologii našeho těla. Klademe důraz na hluboké nádechy, nikoliv na rychlé dýchání. Dochází k vědomému kontrolovanému dechu. Během Breathwork meditací dýcháme vědomě, což je zásadní rozdíl oproti dýchání při hyperventilaci. Stanislav Grof zavedl termín superventilace, který vyjadřuje stav, kdy si je účastník terapeutického dechu vědom bezpečného prostředí, ví, že může svobodně a volně dýchat a nehrozí mu žádné nebezpečí.

Během Breathwork meditací se krev stává o něco zásaditější díky hlubšímu, kruhovému dechu. To má za následek mimo jiné menší aktivitu ve specifické části mozku nazývané klidová síť mozku DMN (Default mode network). Ve chvíli, kdy tuto část mozku ztišíme, získáme přístup k částem našeho podvědomí, ke kterým se běžně nedostaneme.

Aktivní hluboké dýchání působí primárně na mozkový kmen – na starší části našeho mozku, které se nachází uprostřed lebky a navazují na páteřní míchu, plazí mozek a emoční centra mozku. Tento dech přináší změny ve specifických oblastech mozku: prodloužená mícha, amygdala, hipokampus, hypothalamus a limbický systém.

Díky stimulaci hypothalamu se v těle začínají uvolňovat endorfiny a mysl je méně pod kontrolou. Tělo se pomalu dostává do procesu, jako by ožilo energií. To je možné vnímat v celém těle, nebo jen v jeho částech. Když  se tělo začne otevírat, energie a emoce se začnou volně pohybovat v těle. Dokonce i ty emoce, které byly zablokované dlouhé roky. S každým dalším nádechem přecházíme do vyššího stavu vědomí. Cítíme, že náš nervový systém se zpomaluje, probouzí se intuice, a jsme v absolutním spojením s tělem.

To, že emoce mají vliv na dýchání, víme už dlouho. Dokonce i emoce, které se plně neprojevily, mohou mít vliv na způsob dýchání. Působí to i opačně, tedy dech má vliv na emoce. To je právě kouzlo CCB, kdy nám dech pomáhá emoce zpracovávat a uvolňovat. Tělo se začíná otevírat, emoce a energie mohou tělem volně procházet a být uvolněny. 

Jak probíhá sezení?

Sezení Breathwork meditací probíhají ve skupinách, nebo formou individuálního sezení, a to jak osobně, tak online. Obvyklá délka online skupinového sezení je 75 až 120 minut. Samotná Breathwork meditace trvá 30 - 60 minut. Naživo je možné se účastnit večerního, půldenního, nebo celodenního workshopu. Individuální sezení trvá obvykle 2-3 hodiny.

Během sezení můžeme pracovat s určitými tématy, které jsou pro Vás aktuální. Na začátku představuji téma, techniku dechu a základní informace o Breathwork meditacích. Poté následuje vedená Breathwork meditace a na závěr integrace prožitků.  

Proces nekončí tím, že se vrátíme k přirozenému dechu, ale energie a procesy pokračují ještě další hodiny, někdy i dny. Někdy se zdá, že se moc neděje, a přesto se toho děje tolik. Jindy jsou prožitky intenzivní skrz emoce, uvědomění, obrazy... Je důležité dopřát si čas a klid nejen během sezení, ale i po něm.

Jsou zde nějaké kontraindikace?

Breathwork meditace jsou bezpečnou technikou, nicméně jsou i jisté důvody, kdy je nutné zvážit účast, nebo způsob provedení techniky, či případně zvolit individuální osobní sezení. Dýchání totiž může být velmi aktivační, a to v některých případech nemusí být přínosem. 

Kontraindikacemi jsou: těhotenství (především první a poslední trimestr), bipolární porucha, schizofrenie či jiné psychiatrické onemocnění, oční vada či jiné závážnější oční onemocnění (např. odchlípnutá sítnice, poškození zraku či očního nervu), vysoký krevní tlak (není-li stabilizováno léky), kardiovaskulární onemocnění, srdeční infarkt či mrtvice v posledních letech, aneurysma břišní či hrudní aorty, nekontrolované onemocnění štítné žlázy, neléčené astma, v případě hospitalizace z důvodu psychiatrického onemocnění v posledních 10-ti letech, používání léků na ředění krve, v případě posttraumatického syndromu, nedávný chirurgický zákrok či zranění, osteoporóza.

Pokud se Vás týká některá z výše uvedených kontraindikací, neznamená to, že se nemůžete Breathwork meditací účastnit, ale je nutné upravit techniku dechu tak, aby odpovídala Vašemu zdravotnímu stavu

Breathwork meditace, a jakákoliv dechová cvičení, mohou být upravena tak, aby to vyhovovalo Vašemu zdravotnímu stavu. Také připomenu, že Breathwork meditace v žádném připadě nenahrazují lékařskou péči.