Dech jako mocný nástroj k regulaci nervového systému

22.2. 2023

Dýchání je jednou z mála funkcí autonomního nervového systému, kterou máme schopnost ovlivňovat vůlí. Od momentu, kdy se poprvé nadechneme, až po náš poslední výdech, bereme dech, jako něco tak samozřejmého a automatického, že nás ani nenapadne, jaká kouzla se s ním dají tvořit. Do vlastního dýchání přinášíme velmi málo vědomí a tím se připravujeme o skvělou možnost využít dech jako účinný nástroj pro samoregulaci a uzdravování.

Když jsem poprvé slyšela slovo Breathwork, vůbec jsme neměla tušení, o co jde. Slyšela jsem o ledovém muži, o Holotropním dýchání, ale to bylo asi tak vše. Pořádně jsem ani netušila, co si mám pod slovem Breathwork představit. Možná je to pro Vás stejné? Možná jste slyšeli toto trendy slovo, ale vlastně nevíte, co očekávat od dechové seance, nebo jak můžete pracovat s dechem sami doma tak, abyste podpořili své zdraví a klidnou mysl?

Co je Breathwork?

Breathwork je prožitková studie a praxe, která zahrnuje různé dechové techniky používané jednotlivě i ve skupinách k sebeuvědomění a zlepšení fyzické, emocionální i duševní pohody. Některé formy Breathwork poskytují přínosy pro kardiovaskulární zdraví, duševní zdraví, pohodu a imunitu, některé formy dechové práce zase regulují a vyvažují autonomní nervový systém.

Svět Breathwork je rozmanitý v množství přístupů a škol. Určitě jste slyšeli o Pranajámě, Gigongu, Wim Hof metodě, Holotropním dýchání, pochopitelně i o Breathwork meditacích a možná i o Soma dechu, nebo Rebirthing.

Dýchání je jedním z nejrychlejších ukazatelů našeho stavu mysli a vyváženosti našeho emočního a mentálního zdraví. Při úzkosti se náš dech zrychluje, stává se povrchním, nejde do hloubky. Pokud jsme uvolnění, každý nádech je pevný a hluboký. Když se podíváme na novorozence, vidíme, že se při dechu pohybuje bříško, hrudník je otevřený a žebra se hýbou v synchronizaci s břichem. Většina dospělých takto ale nedýchá.

Jak vlastně dýcháme?

Velmi často dochází k chronickému předýchávání, které je způsobeno zvykem dýchat ústy. Domněnka, že ústy nadechneme více vzduchu a tím pádem i kyslíku, je opravdu mylná. Dýchání ústy vede ke krátkým a rychlým nádechům a výdechům. Můžeme také dýchat nedostatečně, pokud dýcháme mělce. Nádech se dostane pouze do horní části hrudníku. Správné dýchání je rytmické, klidné, pomalé a ideálně není ani slyšet.

Nadechněte se teď, zaměřte na chvilku pozornost ke svému dechu. Jaký způsob dechu je Vám přirozený? Proplouvá dech větší částí těla, skrz nos do spodních žeber a postupně otevírá celý hrudník, který je uvolněný, nebo zůstává v jednom místě a máte problém se donadechnout, nebo klidně vydechnout?

Většina z nás používá jen velmi malou část svého celkového objemu plic – průměrně někde mezi 20-50%. Tolik životadárného kyslíku, který bychom si mohli dopřát, pokud bychom zlepšili způsob dýchání…

Dechová praxe

Existuje mnoho různých přístupů k dechové praxi. Můžete začít jen tím, že budete svůj dech používat jako nástroj k soustředění, nebo k meditační praxi. S každým nádechem a výdechem, kterému věnujeme plnou pozornost, se stáváme vědomi také svého těla a ducha. Pomalu začínáme vědomě zpomalovat svůj srdeční tep. Při zpomalování svého srdečního tepu si můžete všimnout, co se stává s Vaším dechem. Možná pozorujete hlubší výdech, jak se parasympatický nervový systém začne uklidňovat. Možná si všimnete přirozeného instinktu zavřít ústa a hlouběji dýchat.

Vědomé dýchání je důležité, protože může udělat velký rozdíl nejen ve zdraví, ale také v tom, jak se cítíme. Ti, kteří zažívají úzkost, už pravděpodobně vědí o obtížích, které mohou mít s dechem během stresového momentu nebo panického záchvatu. Ti, kteří zažívají pravidelné období deprese, si mohou všimnout, jak se dech stává mělkým a dech jako odraz životní síly slábne, člověk se cítí unavený a doslova bez života. Ti, kteří se stále stresují, si mohou všimnout potřeby, jako by hledali způsob, jak se více nadechnout a stále mají nedostatek vzduchu. Kdo používá inhalátor, tak pravděpodobně zažil při stresu potřebu po něm sáhnout.

Co můžete udělat, abyste se naučili pracovat s dechem a přinesli více vědomí této úžasné výměně kyslíku a oxidu uhličitého skrze Vaše tělo?

Existují tisíce dechových technik, jedna silnější a výkonnější, než druhá. Ale tím nejzákladnějším a nejdůležitějším je zastavit se a klidně se nadechnout. Prostě jen vnímejte, jak Vámi proudí dech. Nepřemýšlejte o žádné technice, jen buďte s dechem. Začněte dávat svému dechu pozornost. Klidně pár minut denně. Vědomý dech je branou k přítomnému okamžiku. Čím více vstupujeme do přítomného okamžiku, tím více žijeme tady a teď. Vědomý dech je praxe i životní styl. Je to něco, co jsme zapomněli a co se znovu učíme. Pokud Vám mysl stále posílá podněty, jednoduše se vraťte k přirozenému rytmu svého dechu a znovu k dechu zaměřte svoji pozornost.

Můžete také začít s některými dechovými praktikami, které jsou známé z Pranajámy. Střídavý dech je jedním z mých velmi oblíbených dechových cvičení. Ujjayi dýchání je dalším, které velmi doporučuji.

Moje srdcovka a cvičení číslo jedna je rozhodně Harmonizační dech, kde praktikujeme koherentní dýchání, které dostává do rovnováhy činnost srdce, mozku a celého těla. Nahrávku harmonizačního dechu si můžete stáhnout tady.

Naše tělo nemá žádné přirozené receptory pro kyslík a impuls k dýchání pochází z vyšší úrovně oxidu uhličitého v buňkách. Zvýšená úroveň oxidu uhličitého dává tělu signál k dýchání. Instinktivně dýcháme, abychom do těla přivedli kyslík, který snižuje úroveň oxidu uhličitého (oba plyny potřebujeme, abychom žili dobře).

V terapeutické dechové praxi, jako jsou Breathwork meditace, Holotropní dýchání, Rebirthing apod., se využívá technika dechu CCB (vědomé propojené dýchání), během které jsou úrovně kyslíku a oxidu uhličitého rychle a velmi intenzivně ovlivněny, což může vést k řadě fyziologických a emočních pocitů. Tyto pocity se pohybují od suchosti v krku, pocitu lehkosti, tepla, chladu, mravenčení kolem úst a v oblasti končetin a v některých případech se mohou projevit jako křeč v rukách, což také nazýváme tetanií. Všechny tyto pocity mohou být regulovány tím, že si uvědomíme změnu svého dýchání, tedy že začneme naslouchat svému tělu a máme schopnost řídit své dýchání a tempo, které by mělo být pohodlné. Když se uvolníme do procesu dýchání a začneme dechu důvěřovat, dech nás vezme do hlubokých míst, kde je možné uzdravení, emoční uvolnění, uvolnění traumatu, pochopení sebe a svého bytí. Techniky terapeutického dechu mohou být využity k uvolnění traumatu, které bylo uloženo v těle, a k setkání se se sebou, k přeměně myšlenek, pocitů a emocí, které mohou být pro nás obtížně dostupné jinými způsoby. Já říkám, že v těchto procesech je možné cokoliv. Dech nás vždy vezme tam, kam jsme připraveni jít.

Terapeutický dech je hlubší úrovní dechu a je vhodnou praxí, pokud je prováděn pod vedením zkušeného facilitátora. Naopak dechová cvičení uvedená výše jsou úžasnou a snadnou denní praxí, stejně jako můžeme sami praktikovat dýchání nosem. Vědomý dech se pak stává stabilizujícím zdrojem ve Vašem životě.

Použitím dechu k vytvoření pohybu v našem systému začínáme často „vidět to neviditelné“. To nám může pomoci uvědomit si, co stále ovlivňuje náš nervový systém. Uvědoměním vytváříme prostor k uvolnění prožitků a tím k uzdravování se. Abych to shrnula, dýchání může být použito jako terapeutický nástroj při našem emočním zpracování prožitků, nebo jako nástroj k posílení našeho imunitního systému a zdraví.